Polistes nimpha (Klecanka polna)
O klecance About polistes nimpha Klecanka polna to osa społeczna. Kolonię tworzą - zapłodniona w ubiegłym sezonie samica KRÓLOWA, liczne niepłodne ROBOTNICE córki, oraz SAMCE i młode królowe, które wykluwają się dopiero pod koniec lata. Dorosłe osobniki mają czarno żółte ubarwienie. Ciało składa się z trzech głównych części - głowy, tułowia i odwłoka - oraz trzech par odnóży zakończonych pazurkami, dwóch par skrzydeł i anten na głowie. Odwłok samic wyposażony jest w ŻĄDŁO, które inaczej niż np. u pszczół, może być wielokrotnie używane. Polistes nimpha w naszych warunkach klimatycznych jest owadem jednosezonowym. Zimę przeżywają tylko zapłodnione młode królowe, które wiosną dają początek nowym rodzinom. (5 photos )
Gniazda Shapes of nest Wiosną królowe założycielki inicjują budowę gniazda. Zaczynają od ukształtowania i starannego przytwierdzenia do podłoża krótkiej łodyżki, kończącej się pierwszą sześcioboczną komórką. Kolejne komórki doklejane są tak, by wokół każdej z nich znajdowało się sześć innych. W ten sposób powstaje otwarty plaster liczący nawet kilkadziesiąt komórek. Zwykle przy budowie gniazda uczestniczy kilka królowych, które z czasem zostają podporządkowane jednej z nich i pełnią rolę robotnic. (5 photos )
Klecanki nad Liwcem Polistes nimpha on the Liwiec River Klecanki polne gniazdują najczęściej nisko nad ziemią, pośród trawiastej roślinności suchych łąk. Zdarzają się jednak znaczne odstępstwa. Nad Liwcem w bliskiej odległości od głównego nurtu rzeki można spotkać gniazda Polistes nimpha podwieszone wysoko, wśród bujnych ostów, wikliny i innej nadliwieckiej roślinności. (4 photos )
Nowe pokolenie New generation Rozwój nowego pokolenia klecanki polnej - od jaja do imago - przebiega w obrębie pojedynczej komórki w identyczny sposób jak u klecanki rdzaworożnej. Na zewnątrz wydostają się tylko dorosłe osobniki, a w zwolnionej komórce królowa sklada kolejne jajo, by po ok. trzech, czterech tycodniach wylęgła się nowa klecanka. (5 photos )
Drgania, wibracje ... Vibrations Samice Polistes nimpha potrafią wprowadzić swoje ciało w różnego rodzaju drgania, wibracje z bocznym odchylaniem odwłoka. Drgania, niekiedy razem ze stukaniem czułkami w krawędzie komórek służą do komunikacji z larwami, a także między dorosłymi osobnikami kolonii. Do prawidłowego rozwoju larw konieczne jest utrzymanie optymalnej temperatury komórek. Otwarte gniazda temu nie sprzyjają. W chłodniejsze dni do ogrzania komórek klecanki wykorzystują energię cieplną wytworzoną podczas niektórych drgań. Trzepotaniem skrzydeł w dni upalne schładzają gniazdo. (5 photos )
Gość, intruz czy śniadanie ... Guest, intruder or breakfast ... Osa klecanka mimo, że jest drapieżnikiem polującym na małe owady, sama bywa narażona na atak ze strony innych drapieżników. Wśród czyhających na jej życie jest pająk kwietnik (Misumena vatia). Odpowiednio przygotowany potrafi skutecznie zaatakować jadowitą klecankę. (5 photos )
Zakończenie End Jesienią kończy się życie kolonii, młode królowe szukają schronienia by przetrwać zimę i wiosną dać życie nowej generacjii. Stara królowa, samce i robotnice giną z nadejściem pierwszych mrozów. Gniazdo pustoszeje. (4 photos )